تعریف اصول نقشه - معماری - مهدی کامرانی
29 فروردین

تعریف اصول نقشه

دستور نقشه نوعی ابلاغ رسمی شهرداری به مالک است  که مالک می تواند  بر مبنای آن  نقشه ساختمانی بر اساس ضوابط و آئین نامه های شهرداری و طرح تفصیلی از طراح صاحب صلاحیت درخواست طراحی را نماید که در قالب یک یا دو برگ حاوی اطلاعات زیر به مالک توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر شهرداری تحویل می گردد.دستور نقشه بنا بر درخواست کتبی مالک و یا وکیل قانونی وی پس از طی گردش اداری و تائید بخش صدور پروانه  شهرداری منطقه صادر می گردد و فقط به مالک و یا وکیل قانونی وی ارائه میگردد. در ادامه به معرفی تعریف اصول نقشه اشاره می نمائیم. با شرکت فنی مهندسی گروه معماری کامران گستر غرب (مهندس مهدی کامرانی) همراه باشید.

ابعاد و مساحت دقیق ملک برای تعریف اصول نقشه شهرداری

تعداد و وضعیت پارکینگهای ساختمان های نوساز، نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد توجه به آن از بسیاری مشکلات پیشگیری خواهد کرد. زمانی که مالک یا سازنده ای قصد احداث بنایی را داشته باشد، پس از تشکیل پرونده در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر، اولین گام، اخذ دستور نقشه از شهرداری است. در دستور نقشه شهرداری مشخصات و ابعاد ملک موردنظر تعیین می شود.

دفاتر خدمات الکترونیک بر اساس طول و عرض درج شده در سند، قالب ملک را یک مستطیل در نظر می گیرند و تمام نقشه های معماری در این مستطیل طراحی می شوند. در صورتی که حتی ملک با دو طول/دو عرض مساوی الزاما مستطیل نیست. وجود زاویه در کنج های ملک تفاوت قابل توجهی در مساحت ملک ایجاد میکنند‌. در گذشته به دلیل نبود ابزارها و دستگاههای دقیق نقشه برداری، مساحت درج شده در سندهای قدیمی با فرض مستطیلی بودن ملک محاسبه و ثبت می شده است. در صورتی که این فرض برای اکثر ملک ها صدق نمی کند.

این فقط دوربین های نقشه برداری دقیق هستند که می توانند زاویه های ملک و در نتیجه مساحت واقعی ملک را اندازه گیری کنند. در صورتی که مهندسین ادارات ثبت و همچنین مهندسین دفاتر خدمات الکترونیک صرفا از متر استفاده می کنند که تنها تخمینی از مساحت و طولها را به دست میدهد. اما متاسفانه همین تخمین دور از واقعیت، ملاک تمام طراحی ها و صدور پایانکار می شود. به این دلیل تست که به کرات تفاوت مساحت بین سند تک برگی و پایانکار دیده می شود.

مدارک موردنیاز برای اخذ دستور نقشه معماری

 • اصل و تصویر سند مالکیت ملک
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی مالک یا وکیل قانونی
 • اصل و تصویر آخرین فیش نوسازی ملک
 • در صورت فوت مالک، اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی وراث و نیز گواهی انحصار وراثت می‌بایست ارائه شود.
 • نقشه‌ای با مقیاس ۲۰۰۰/۱ از وضعیت موجود ملک که محل ملک را به‌طور دقیق مشخص نماید.
 • در رابطه با املاک دارای شکل خـاص یـا شیب خیلی تـنـد یا املاک با متراژ بیش از ۳۰۰۰ مـترمربع، نـقـشـه ۲۰۰۰/۱ دارای تأییدیه مهندس ذیصلاح، می‌بایست ارائه گردد.
 • اگر ملک، بنا (ساختمان) نداشته باشد، می‌بایست رای کمیسیون ماده ۱۲ یا گواهی عدم استفاده از مزایای مواد ۶ و ۸ قانون زمین شهری نیز ارائه گردد.
 • اصل و تصویر صورت‌جلسه تفکیکی برای املاکی که به‌صورت آپارتمان هستند.
 • فیش آب، برق، گاز و تلفن ارائه شود.
 • اگر مالک شخص حقوقی (شرکت) باشد، می‌بایست معرفی‌نامه رسمی با تعیین حدود اختیارات نماینده، اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت الزامی نیز ارائه گردد.
 • در صورت مراجعه وکیل قانونی مالک، اصل و تصویر وکالت نامه، شناسنامه و کارت ملی وکیل الزامی است.
 • جهت درخواست صدور پروانه، همه مالکین یا وکیل قانونی ایشان می‌بایست حضورداشته باشند.

مراحل صدور دستور نقشه معماری

 • تشکیل پرونده: کارشناس تشکیل پرونده دفتر موظف است پس از اخذ مدارک، تایید صحت مدارک و تطبیق آنها، درخواست متقاضی را در سیستم ثبت نموده و رسید آن را که شامل شماره پرونده، تاریخ ثبت، نام مامور بازدید و زمان بازدید می باشد، تحویل متقاضی نماید.
 • بازدید: مامور بازدید دفتر موظف است در زمان اعلامی از ملک مورد درخواست بازدید و گزارش خود را در سیستم ثبت نماید.
 • طرح تفصیلی و بر و کف: نظریه طرح تفصیلی و بر و کف از منطقه به صورت سیستی اخذ و پرونده الکترونیک به مرحله صدور نقشه ارسال می شود.

توجه: مسئول دفتر خدمات الکترونیک شهر موظف به پیگیری از منطقه بوده، لذا از مراجعه حضوری به شهرداری منطقه خودداری گردد.

 • صدور دستور نقشه: با تایید سیستمی رئیس صدور پروانه، دستور نقشه در دفتر خدمات الکترونیک شهر چاپ می شود.

درباره مهندس مهدی کامرانی ( کامران گستر غرب )

مهندس مهدی کامرانی یکی از مهندسین برجسته در صنعت معماری کشور می باشند که مدیر عامل گروه معماری شرکت مهندسی کامران گستر غرب می باشد. مهدی کامرانی با رزومه قوی و پربار خود میتواند یکی از مشاوران برجسته شما در امر ساخت و ساز باشد.
شرکت مهندسی کامران گستر غرب به مدیریت عاملی مهندس مهدی کامرانی به همراه گروه معماری و یک تیم قوی و حرفه ای از بهترین معماران جهت اجرای نقشه های معماری و همچنین دریافت مجوز ، پلان و … را برای تسریع کار ساخت و ساز شما عزیزان آماده همکاری می باشد.
لطفا برای دریافت قیمت، مشاوره و یا ثبت سفارش طراحی و تهیه برگه نظام مهندسی با ما در تماس باشید. ما از کیفیت بالای خدمات خود و قیمت بسیار رقابتی خود مطمئن هستیم.
تلفن تماس گروه معماری مهندس مهدی کامرانی : 02122074619 –02122074871

دیدگاهتان را بنویسید