سبک های معماری اروپایی - مهندس مهدی کامرانی
16 فروردین

اروپا دارای پیشرفته ترین کشور های جهان می باشد و در اولین گشت و گذار متوجه معماری های زیبای آن می شوید. در این مقاله سعی داشتیم تا گسترده ترین و معروف ترین سبک های معماری اروپایی را  جمع آوری کنیم و برای شما عزیزان قرار دهیم. از گذشته تا به حال سبک های زیادی به وجود آمدند و به فراموشی سپرده شده اند و دلایل این اتفاق میتواند جنبش های فرهنگی، جنگ، تغییر حکومت ها و آداب و سنن مردم باشد. در این نوشته به بررسی نکات مهم در خصوص سبک های معماری اروپایی میپردازیم. با شرکت فنی مهندسی گروه معماری و نقشه کشی کامران گستر غرب (مهندس مهدی کامرانی) همراه باشید.

سبک های معماری اروپایی

معماری کلاسیک اروپا، اثر جاودانه عصر طلایی یونان و رم باستان است که الهام بخش سبک های بعدی خویش بوده است. تناسبات یکی از نشانه ها بارز این سبک است. در سبک کلاسیک، ستون سازی وارد مبحث معماری اروپایی شد. معماران طراحی شهری را بسیار جدی گرفتند و آکروپلیس ها عضوی از شهر های یونانی شدند. آمفی تئاتر های روباز، معابد سنگی و فضا های جمعی شهری، مانند آگورا هاکه محل تجمع و برگذاری مراسم ها بودند از مهم ترین یادگاری های سبک معماری کلاسیک در اروپا هستند.

سبک معماری بیزانسی

سبک معماری بیزانسی، همانطور که از نامش پیداست، مربوط به امپراطوری بیزانسی می باشد و شاخصه های معماری رم و یونان را داراست. این سبک از زمان بازسازی شهر بیزاتتیوم توسط کنستاتتین کبیر به وجود آمد که بعد ها به کنستاتتیونوپل یا همان قسطنطنیه تغییر نام داد. در این سبک از پیچیدگی های معماری زیاد استفاده می شد و سنگ در تزئینات جای خود را به آجر و گچبری داد. علاوه بر آن حکاکی از موزاییک کاری استفاده می شده. گنبد های پیچیده بر روی ستون های بزرگ قرار می گرفتند و پنجره های بزرگ و نورگیر، فضای ساختمان را غرق در نور میکردند.

سبک معماری کارولنژی

این سبک که مختص به شمال اروپا بوده را برخی پیشا رمانسکی نیز نام میبرند. سبک معماری کارولنژی، در اواخر سده 8 و اوایل سده 9 شکل گرفته است. در آن زمان خاندان کارولنژیان سیاست غرب اروپا را تحت کنترل خود داشتند. تقلید از سبک معماری رومی و معماری بیزانس و مذهبی، در این سبک کاملا مشخص است.

آشنایی با سبک های معماری اروپایی: سبک رمانسک

سبک معماری رومانسک در سده های وسطی، در اروپا بسیار رواج داشته است و نشانه بارزش، طاق های نیم دایره است. تاریخ شروع این سبک، به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال میدهد که در بین قرون 6 تا 11 شکل گرفته باشد. در قرن 12، این سبک تبدیل به سبک گوتیک شد که به خاطر طاق های نوک تیزش مشهور است. نمونه های این سبک، در سرتاسر اروپا وجود دارد.و میتوان گفت که اولین سبک بومی اروپا، بع از امپراطوری رم است. در این سبک، تلفیقی از معماری باستانی رم و بیزانسی، مشاهده می شود. دیوار های ضخیم، ستون های بزرگ، برج های بلند، طاق های گرد و گذرگاه های طاقی دکوراتیو از معیار های سبک رمانسک می باشند.

سبک معماری گوتیک

  • سبک معماری گوتیک، در دوران اوج و اواخر قرون وسطی در کشور های اروپایی رواج داشت.
  • این سبک که وارث ویژگی های رمانسک بود، بعد ها به سبکی به نام رنسانس تبدیل شد.
  • از شواهد معلوم پیداست که این سبک در قرن دوازده و در کشور فرانسه کتولد شده است و تا سده شانردهم میلادی نیز ادامه داشته است.
  • از نشانه های بارز این سبک، طاق های نوک تیز، ستون های قوسی و سقف های دندانه ای هستند.
  • این سبک معماری را در بسیاری از کلیساهای جامع و صومعه های اروپایی می توان دید.
  • همچنین در قلعه ها، کاخ ها، ساختمان های شهرداری و … آن زمان نیز به کار می رفت.

سبک های معماری اروپایی: سبک معماری باروک

این سبک معماری اروپایی، در اواخر سده 16 گسترش یافت و یکی از نشانه های بارز سبک باروک، حالتی از نمایش تئاتر گونه است. سبک معماری باروک، به همراه تجمل و شکوهی که دارد از طرفی بیشتر از سبک های قبلی احساس را در نظر میگیرد و از سمت دیگر میتوانید قدرت و ثروت کلیسای کاتولیک را درآن مشاهده کنید. سبک باروک اغلب در سازه های مذهبی و عبادتگاه ها رواج یافت. از خلصت های اصلی این سب، میتوان به استفاده زیاد از رنگ و تزئینات، عناصر پیچیده معماری، به کار بردن مجسمه و گچ بری، استفاده خوب از نور و سایه و عریض تر شدن راهرو های کلیسا ها اشاره کرد.

سبک معماری نئوکلاسیک

این سبک در اوایل سده هجدهم شکل گرفت و همانطور که از نامش معلوم است، از سبک کلاسیک و سنتی اروپایی الهام می گیرد. این سبک نیز از افراط روکوکو در تزئین و عدم تقارنمقابله میکند. با این اوصاف سبک معماری نئوکلاسیک را میتوان هم ردیف سبک های قبل از روکوکو مانند باروک دانست. این سبک معماری اروپایی، امروزه نیز در برخی از سازه ها قابل مشاهده می باشد.

درباره مهندس مهدی کامرانی ( گروه معماری و نقشه کشی کامران گستر )

مهندس مهدی کامرانی یکی از مهندسین برجسته در صنعت معماری کشور می باشند که مدیر عامل شرکت مهندسی کامران گستر غرب می باشد. مهدی کامرانی با رزومه قوی و پربار خود میتواند یکی از مشاوران برجسته شما در امر ساخت و ساز باشد.
شرکت مهندسی کامران گستر غرب به مدیریت عاملی مهندس مهدی کامرانی به همراه گروه معماری و یک تیم قوی و حرفه ای از بهترین معماران  جهت اجرا ی نقشه های معماری و همچنین دریافت مجوز ، پلان و … را برای تسریع کار ساخت و ساز شما عزیزان آماده همکاری می باشد.
لطفا برای دریافت قیمت، مشاوره و یا ثبت سفارش طراحی و تهیه برگه نظام مهندسی با ما در تماس باشید. ما از کیفیت بالای خدمات خود و قیمت بسیار رقابتی خود مطمئن هستیم.
تلفن تماس گروه معماری مهندس مهدی کامرانی : 02122074619 –02122074871

دیدگاهتان را بنویسید